Telefon: +90 232 330 40 10        GSM: +90 532 620 83 33        GSM: +90 505 221 03 10

info@mervebicer.com.tr

Op.Dr.Merve BİÇER
Vajinal Kuruluk Tedavisi

Anasayfa   >   Tüm Hizmetlerimiz   >   Vajinoplasti   >   Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Menopoz dönemindeki kadınlarda östrojen hormonunun azalması ile birlikte, emzirme dönemindeki annelerde prolaktin yani süt hormonu yüksek olmasından kaynaklanan, cinsel ilişkiden ön sevişme süresinin az olması, stresli bir işe veya yaşama sahip olma, vajinal enfeksiyonlar ya da vajinanın sık sık yıkanılması, vajinaya sıkça tampon uygulanması, vajinal tablet ilaçlarının çok kullanılması vajinal kuruluğa sebep olmaktadır.

Bunların yanında yumurtalıkları etkileyen kemoterapi, radyoterapi gibi kanser tedaviler, yumurtalıkların alınması, sigara kullanımı, bağışıklık sisteminin bozulması, doğum, emzirme gibi faktörlerde vajinal kuruluğa neden olmaktadır. 

Bu faktörlerden dolayı vajinal kuruluk tedavi edilmezse çeşitli olumsuz duruma neden olacaktır

Bu durumları şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Psikolojik Sorular: Vajinal kuruluk tedavi edilmezse kişide psikolojik sorunlara yol açabilir. Özellikle cinsel birliktelik sırasında meydana gelecek uzun süreli ağrı ve acı hissi kişide psikolojik sorunlara yol açabilir.
  • Vajinal Enfeksiyonlar: Vajinal kuruluk rahatsızlığı olan kişileri cinsel birliktelik doğum sırasında kendisini zorlaması sonucu genital bölgede tahriş, şişlik meydana gelebilir. Kişinin kendini zorlaması vajina duvarında bulunan mukoza zarının yıpranmasına yol açar. Bu durumdan vajinal enfeksiyonlara neden olur.
  • Cinsel İsteksizlik: Kişinin vajinal kuruluk rahatsızlığını tedavi ettirmemesi sonucu da  cinsel birliktelik sırasında ağrı ve acıya neden olacaktır. Bu durum da kişinin cinsel birliktelikten uzaklaşmasına neden olarak cinsel isteksizliğe yol açar.
  • Jinekolojik Hastalıklar: Vajinanın salgıladığı akıntılar vajinayı dışarıdan gelebilecek bakterilerden korur. Vajinal kuruluk bu akıntının azalmasından kaynaklı meydana gelir. Bunun sonucunda ise akıntı azaldığı için vajina dışarıdan gelecek bakterilerden korunamayarak jinekolog hastalıklara neden olur.

Vajinal Kuruluk Tedavisi İzmir

Vajinal kuruluk tedavisi sebebe yönelik olarak yapılır. Örneğin bir hormona problem varsa menopoz döneminde olduğu gibi östrojen takviyeleri yapılır. Prolaktin yüksekliği varsa bununla ilgili olan ilaçlar kullanılır. Kullanılan ilaçlara bağlı ise bu ilaçların değiştirilmesi veya doz ayarlarının düzenlenmesi uygulanabilir. 

Cinselliğe dayalı bazı sorunlar yaşanıyorsa yeterince uyarılma olmuyorsa, ön sevişme süresi yeterli değil ise bunlar üzerinde değişiklik yapılmaya çalışılmalıdır. Tedavisi iyi yapılan vajinal kuruluk rahatsızlığı tekrar etmez. 

Fakat doktorunuzun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmazsa vajinal kuruluk tekrar edecektir. Örneğin menopoz döneminde verilen ilaçlar düzenli kullanılmazsa tabii ki vajinal kuruluk devam edecektir. 

Günümüzde ise özellikle lazer tedavisi hastalara uygulanır. Lazer tedavisi yaklaşık 15-20 dakika uygulama ile birkaç seans sonrası vajinal kuruluk tedavi edilebilir. 

Uygulanan lazer işlemi ağrısızdır. Fakat tekrarlanabilir bir işlemdir.  

Lazerle Vajinal Kuruluk Tedavisi

Lazerle vajinal kuruluk tedavi yöntemindeki amaç vajinada meydana gelen kuruluğun giderilip vajinanın yenilemesi ve gençleştirilmesidir. Lazer tedavisi genelde 3 seans sürer. Her seans yaklaşık 15-20 dakika sürer ve seanslar 4-5 hafta arayla uygulanır.

İşlem başlamadan 20 dakika kadar önce krem uygulaması yapılarak işlemin daha kolay yapılması amaçlanır. Daha sonra küçük ve ince bir cihaz ucu genital bölgeye yerleştirerek lazer işlemi yapılır. 

Lazer ile vajina iç bölgesinde bulunan bağ doku fototermal etki ile aktif hale gelir. Bu etki sayesinde lifleri oluşturan protein yapımı yani kollajen yapı hızlanır. Bu esnada mukoza tabakasında glikojenin de artmasıyla birlikte  incelmiş olan epital kalınlaşmaya başlar.Termal etki sonucu elastin lifleri kasılarak yeniden şekillenmeye başlar. Lazer sonucunda genital bölge daha genç ve dar bir hal alır. Termal etki sonucunda kan dolaşımının artmasıyla beraber vajinal ıslanma artar. Lazer işleminden sonra da genital bölge yenilenmeye, ıslanmaya, sıkılaşmaya devam eder. 

Tedavi sırasında lazer ışığı 4 milimetreyi geçmediği için herhangi bir zararı olmaz. Lazer tedavisinin komplikasyonları yok denecek kadar azdır. 

Lazer işleminden sonra dokular 1-2 hafta içerisinde toparlandığı için bu süreçten sonra cinsel ilişki yaşanması daha doğru olur. Hasta tedaviden sonra aynı gün içerisinde gündelik hayatını devam edebilir.

Genital Bölge Dolgusu ile Vajinal Kuruluk Tedavisi

Hyaluronik asit , insan vücudunun temel ve doğal bir bileşenidir. Yaşlanma sürecine ve hormonal değişikliklere bağlı olarak yalnızca yüzde değil genital bölgede de hyaluronik asit üretimi azalır. Bu durum genital bölgede tonus, elastikiyet ve nem kaybına neden olur. Bu değişiklikler ise kadının sosyal ve cinsel hayatını derinden etkiler. Vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki problemlerine yol açar. Genital bölge dokusu için özel olarak üretilmiş hyaluranik asit uygulamaları ile bu problemleri çok etkin bir şekilde tedavi edebiliyoruz. 


Top