İzmir Vajinismus Tedavisi - Vajinismus Tedavisi İzmir / Op. Dr. Merve BİÇER

Telefon: +90 232 330 40 10        GSM: +90 532 620 83 33        GSM: +90 505 221 03 10

info@mervebicer.com.tr

Op.Dr.Merve BİÇER
Vajinismus Tedavisi

Anasayfa   >   Tüm Hizmetlerimiz   >   Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajinayı çevreleyen kasların kontrolsüz, istemsiz bir spazmıdır. Bu spazmlar, tampon, penis veya tıbbi cihaz gibi vajinaya bir şey sokmak üzereyken ağrıya neden olabilir. Bu cinsel ilişkinin veya rutin bir pelvik muayenenin ağrılı olmasına neden olabilir. Bu karmaşık bir bozukluktur. Hem psikolojik hem de fiziksel bir durumdur.

Vajinismus yaygın değildir. Ciddi fiziksel ve psikolojik ağrıya neden olabilir.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus hastalarında kasılmalar sadece vajina girişinde değil, aynı zamanda karın, bel, sırt, bacak gibi vücudun başka bölgelerindeki kaslarda da görülmektedir. Bu kişilerde cinsel ilişkiyi izleyen zaman içinde vucutta yaygın kas ağrıları görülür. Kas ağrılarının yaygın olması vajinismus hastalığının şiddetli olduğunu gösterir.Bazı hastalarda ise kasılmalar tüm vücuda yayılmaksızın yalnızca vajina bölgesinde gerçekleşmektedir.

Vajinal kasılmaların çoğu hasta tarafından hissedilmekle birlikte,kişinin eşi tarafından da farkedilir. Eşler bu durumu adeta “vajina girişini kapatan bir duvar”gibi algılamaktadır.Kadınlar ise “orada bir duvar var”gibi ifadeleri sıklıkla kullanırlar. Kontrol dışındaki bu kasılmalar; kadında endişe, korku ve “panik atak benzeri” bir durum yaratır. Sonunda kadın ilişkiyi reddederek bacaklarını sıkıca kapatır, eşini iterek ilişkiyi sonlandırır. Ailelerin bu durumu bilmesi veya ilk geceye ait deliller istemeleri, ya da “hala çocuğunuz olmuyor mu?” şeklindeki soruları çiftin durumunu zora sokar. Genellikle kadın suçlanır ve erkeğin evliliği bitirmesi istenir.

Vajinismus Nedenleri

İki farklı vajinismus türünden bağımsız olarak, iki ana neden türü de vardır Bunlar fiziksel vajinismus nedenleri ve zihinsel vajinismus nedenleridir . Fiziksel nedenler diğer tıbbi durumları ve sorunları içerir ve zihinsel nedenler tamamen psikolojiktir.

Vajinismusun fiziksel nedenleri şunlardır:

 • İlk cinsel denemede acı duyma
 • Cinselliği değersizleştiren ve aşağılayan aile
 • Zayıf güçsüz anne, baskıcı otoriter baba(baba-kız ilişkisinde güçlükler)
 • Cinsel şiddet ve taciz, iğrenme veya hoşlanmama
 • İstemeden zorla evlendirilme, eşini sevmeme, eşle uyumsuzluk ve iletişim sorunları
 • Başarısızlık korkusu veya performans kaygısı
 • Cinsel tabular, yanlış bilgiler ve inanışlar
 • Kişilik bozuklukları
 • Ağrı eşiğinin düşük olması
 • Vajinal kayganlıkla ilgili problemler, cinsel organın giriş yerinin bilinmemesi
 • Kadının cinsel obje olarak algılanması
 • Ağrılı jinekolojik muayene deneyimi, vajinal enfeksiyonlar

Bazı vajinismus vakaları belirli bir fiziksel veya zihinsel nedenle izlenemez. Bu durumun mevcut olup olmadığını belirlemenin tek yolu bir tıbbi sağlık uzmanıyla görüşmektir.

İzmir Vajinismus Tedavisi

Size belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz sorulacaktır. Fiziksel muayene yapılacaktır. Pelvik muayene sırasında vajinal bir spazm tespit edilebilir. Bu vajinismus tanısını doğrulayabilir.

Bir spekulumun (vajinayı nazikçe açmak için kullanılan cihaz) takılması imkansız olabilir. Vajinal sıvı minimal olabilir. Ağır vakalarda, muayene yapmak için lokal veya genel anestezi kullanılabilir.

Vajinismus tedavisinde,  kişiye özel bir tedavi planı gerekir. Tedavide problemi çözmek istemek ve yapabileceğine inanmak önemli bir adımdır. %100 tedavisi vardır. Vajinismus hastasının hikayesi üzerinden bir tedavi programı oluşturulur.Eşlerin katılımı destek ve anlayışı iyileşmeye olumlu bir katkı sağlar.

Öncelikle çiftler kişilik analizleri,evlilik ilişkileri,iletişim düzeyleri,cinsellikle ilgili düşünceleri ve duygusal çatışmalarınıda içine alan bütüncül bir değerlendirmeden geçirilmesi gerekir. Gene ilk gece, ilk cinsel ilişki,kızlık zarı ile ilgili yerleşmiş yanlış düşüncelerin ve inançların değiştirilmesi için bilgilendirme yapılır..

İzmir Vajinismus tedavisi sırasında çeşitli egzersiz programları yapılır.Bunlardan birkaçı;

-Kendi bedenini tanıma egzersizleri,

-Derin gevşeme egzersizleri,

-Pelvik taban kaslarını kontrol altına almayı sağlayan,egzersizler verilir.Bu egzersizlere’ Kegel Egzersizleri’ denir ve bu kasların üzerindeki bilinçli kontrol arttırılır.Vajinismus tedavisinin en önemli aşamalarından birini bu egzersizler oluşturur.

-Vajina genişletme egzersizleri.

Bu egzersizlerin tamamı,vajinismus tedavisinin başlangıcında tüm hastaları tedirgin edebilir.Ancak aşama aşama bu noktaya gelindiğinde,vajinismus hastasının kendine güveni ve kontrolü artar.Gereğinde terapist eşliğinde egzersizler yapılmaya başlanır ve ev ödevleriyle devam eder.Ev ödevlerinin iyi çalışılması ,tedavinin başarısını ve süresini etkileyen en önemli faktörlerdendir.İyice gevşemeyi öğrenen vajinismus hastalarında, bu uygulamalar son derece kolay olur.

Evlendikten sonra vajinismus gibi bir cinsel problemi yaşamamak için öncesinde mutlaka hastalarıma jinekolojik muayene yaptırmalarını ve cinsel bilgilendirme almalarıgerekmektedir.

Top