Telefon: +90 232 330 40 10        GSM: +90 532 620 83 33        GSM: +90 505 221 03 10

info@mervebicer.com.tr

Op.Dr.Merve BİÇER
Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

Anasayfa   >   Tüm Hizmetlerimiz   >   Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

Bazı kadınlarda istemsiz idrar kaçırma sorunu, hayat kalitesini ciddi olarak bozar. Cerrahi müdahaleye karar vermeden dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle ayırıcı tanının iyi yapılmış olması gereklidir.

İdrar Kaçırma Tedavisi İzmir

Kadınlarda çeşitli nedenlerle istemsiz idrar kaçırma sorunu görülebilmektedir. Pek çok kadın bu sorunundan utandığı için doktoruyla paylaşamaz.

Bu grup hastaların bir kısmı çok genç yaşlarda da olabilir. Oysa ki doğru ayırıcı tanı ve tedaviyle hayat kalitesini ciddi anlamda yükseltmek mümkündür. İdrar kaçırma sorunu olan hastalarda muayene öncesi yalnızca öyküyle bile, ayırıcı tanı yapma imkanı olabilir.

Dolayısıyla altta yatan soruna yönelik basit idrar kaçırma tedavisi şansı bulunur.

İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

İzmir İdrar kaçırma tedavisi, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı kiloda olmak, özellikle pelvik tabanı güçlendirmeye yönelik düzenli kegel egzersizleri yapmak önleyici olabilir. Genital hijyene dikkat etmek, genital bölge temizliğini daima önden arkaya yapmak önerilir. Ayrıca menopoz hastalarında, vajina içerisine uygulanabilecek lokal östrojen tedavisi de dokuları destekleyerek ek katkı sağlar.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Olur?

İdrar kaçırma tedavisi ne karar vermeden önce, sebebine yönelik muayene ve testler yapılmalıdır. Bu testlerden sonra tedavi şekli olarak her hasta bazında, davranışsal tedavi, kegel egzersizleri, ilaç tedavisi, cerrahi yöntem yöntemler arasından bir seçim yapılabilir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Tedavisi

Urgency ya da mesane kaslarında ani kasılmaya bağlı olarak, ani bir sıkışma hissiyle gelen ve tuvalete yetişemeden idrar kaçırma problemidir. Öykü, muayene ve üroflowmetri testleriyle ayırıcı tanı yapılabilir. Sıkışma tipi idrar kaçırma tedavisi nde kullanılan çeşitli ilaçlar mevcuttur.

Ameliyatsız İdrar Kaçırma Tedavisi

İzmir ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi, hastalar uygun seçildikleri takdirde davranışsal tedavi, pelvik egzersizler, ilaç tedavisi ya da lazer ve ultrasonografi dalgası veren cihazlar (HIFU) ile tedavi edilebilmektedir.

Davranışsal İdrar Kaçırma Tedavisi

Mesane eğitimi: Amaç idrarı hissettikten sonra tuvalet ihtiyacını erteleyebilme yetisini mesaneye kazandırmaktır. Örneğin başlangıçta idrarını hissettikten sonra 10 dakika tutup,sonra tuvalete gitmesi önerilir. Kademeli olarak bu süreyi artırarak, tuvalet ziyaretleri arasında geçen süreyi yaklaşık 2.5-3.5 saate kadar çıkarmak hedeflenir.
Çift idrar yapma tekniği: İdrarı yaptıktan sonra, birkaç dakika tuvalette bekleyip, tekrar idrar yapma, böylece mesanenin tamamının boşalması hedeflenir.
Zamanlanmış tuvalet ziyareti: İdrar ihtiyacını beklemeden 2-4 saat arasında tuvalete gitme önerilir.
Sıvı ve diyet düzenlenmesi: Alkol, asitli gıda ve içecekler ve kafein alımı kısıtlanır. Bu şekilde daha iyi mesane kontrolü sağlanabilir. Sıvı alımının normal düzeye çekilmesi, spor yapılması ve ideal kiloya gelinmesi de sorunun çözümüne yardımcı olur.

Kegel egzersizleri ile idrar kaçırma tedavisi

Pelvik tabandaki kasları güçlendirmek için yapılan egzersizlerdir. Kasları hissetmek için idrar yaparken tutmayı denemek gerekir. Bu şekilde 5 saniye tutup, 5 saniye serbest bırakarak egzersize başlanır. Daha sonra yavaş yavaş süreyi artırarak 10 saniye kasları kasılı tutmak hedeflenir. Her gün en az 3 defa 10 tekrar yapılarak kaslar çalıştırılır

Lazerle idrar kaçırma tedavisi

Son yıllarda lazer teknolojisi ile pelvik taban bozukluklarına ve idrar kaçırmaya ameliyatsız tedavi seçeneği sağlanmaya başlanmıştır. Lazer palslarını sıralı bir şekilde vajinal mukozaya ileterek, doku içinde kontrollü ve optimal ısı dağılımı oluşturur. Böylece yeni kollajen oluşumu ve modellenmesi sağlanır. Bu teknoloji ile izmir idrar kaçırma tedavisi, vajinal deformasyonu düzeltme, hastalıklara veya yaşlanmaya bağlı genital bölge koyulaşmasını düzeltme, doğum sonrası çatlak tedavisi, menopoz sonrası vajinal kuruluk tedavisi gibi birçok tedavi, herhangi bir anestezi kullanımına ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilir. Tedaviden önce veya sonra herhangi bir bakıma ihtiyaç duyulmaz.

Lazer vajinal duvardaki fototermal güçlenme ile idrar borusu üzerine desteği artırır. Özellikle vajen ön duvarında olmak üzere vajinal mukozadaki bağ dokusu üzerinde çalışarak idrar borusu altında ve vajina ön duvarında sıkılaşma (izmir vajina sıkılaştırma) sağlamaktadır. 20-30 dakika kadar süren tedavi, anestezi, kesi ve dikiş olmadan gerçekleştirilir. İşlem öncesinde herhangi bir hazırlık gerekmez ve işlem sonrasında hasta günlük hayatına hemen dönebilir. Hafif ve orta şiddetteki stress ve karma tipte idrar tutamamaya yönelik çok yüksek başarı sağlanmaktadır. Şiddetli olgularda da hasta memnuniyetinin yüksek olduğunu bildiren çalışmalar mevcuttur. Hafif ve orta grup hastalarda yapılan incontilase çalışmasında hastaların %95'i bir yıl içinde idrar kaçırma şikayetinden kurtulurken hafif idrar kaçırması olan hastaların %90'ı, orta derece idrar kaçırması olan hastaların %76'sı sadece tek seansa ihtiyaç duymuştur. Hastalarda bir ay ara ile genellikle üç seans önerilir ancak ilk uygulamadan sonra biz de hastalarımızda yüksek iyileşme oranları görmekteyiz. Bazı hastalarda tek seans tedavi bile yeterli olabilir.

Menopoza giren hastaların çoğunda estrojen azalmasına bağlı olarak vagina bölgesinde kollajen doku azalır hasta idrar kaçırmaya başlar. Bu hastalarda hem vajinal atrofi hem de buna bağlı idrar kaçırma ya da ağrı gibi diğer semptomların giderilmesinde de renovalase denilen lazer sistemi uygulaması kullanılmalıdır. Foto-termal tedavi ile vajinal mukozanın fonksiyonel restorasyonu ile uzun-dönem hormonal terapi olmaksızın güvenli bir tedavi sağlanır. Anesteziye gerek olmadan 20 dakika süren sonra hastanın işe dönebileceği bir şekilde tedavi uygulanır. Damarlanmada artışı ve kollajen tabakasının artması sonucu kuruluk, kaşıntı ve tahriş gibi semptomlar düzelir. Menopozda hormon kullanma ihtiyacını oldukça azaltmaktadır. Özellikle meme kanseri ya da pıhtılaşma riski yüksek ve estrojen kullanması uygun olmayan hastalarda bu yöntem oldukça fayda sağlamaktadır.

Bu faydaların yanısıra pelvik organ sarkması olan ve ameliyat olmak istemeyen ya da yaş ve diğer hastalıklar gibi ameliyatın yapılamayacağı hastalarda birkaç seans uygulama ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Doğum sonrası ciltte oluşan çatlaklar ve sezeryan skarı üzerine de lazer tedavisini oldukça etkin olduğu bilinmektedir.

İzmir Lazerle idrar kaçırma tedavisi herhangi bir kesi ya da dikiş gerektirmez. Hastanede yatmayı gerektirmez. Tedavi sonrası işe hemen dönmek mümkün olur. Etkinlik için birden çok seans uygulama gerekebilir. Şu aşamada deneysel bir tedavi olarak düşünülmektedir çünkü etkinliğine dair yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır.

HIFU ile idrar kaçırma tedavisi

Subüretral bölgeye ultrason dalgası ile ısı enerjisi uygulayan transvajinal bir prob yardımıyla bu bölgede bağ dokusu içindeki kollajen yapımını artırmak ve üretra altındaki desteği bu yolla artırmaya dayalı bir tedavi yöntemidir.

Şu aşamada deneysel bir tedavi olarak düşünülmektedir çünkü etkinliğine dair yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır.

Ameliyat ile idrar kaçırma tedavisi

Bazı kadınlarda istemsiz idrar kaçırma sorunu, hayat kalitesini ciddi olarak bozmaktadır. Genellikle idrar kaçırma için yapılan cerrahi müdahaleler (izmir idrar kaçırama ameliyatı) stres inkontinans tedavisi için yapılır. Ancak ayrıca urge inkontinans ya da hiperaktif mesane için de düşük riskli cerrahi alternatif tedaviler bulunmaktadır.

A.Stres İnkontinans Tedavisi için Sling Operasyonları

İzmir İdrar kaçırma tedavisi nde Sling, sentetik ağ şeklinde teypler, kendi dokunuz ya da farklı dokular kullanılarak mesane boynuna hamak şeklinde bir destek yapılır. Bu destek sonrasında öksürme ya da hapşırmayla olan idrar kaçırmaları düzelir. Sling tiplerinden hangisinin size uygun olduğuna doktorunuzla beraber karar vermeniz uygun olur. Günümüzde oldukça gelişmiş teknolojiye sahip ve oldukça non-invaziv, yani minimum girişim ve küçük kesi ile uygulanabilen sentetik sling materyalleri mevcuttur. Bu tür cerrahi işlemler, hastanede ve genel anestezi altında uygulanmaktadır. Çoğu hasta için aynı gün taburcu olmak mümkündür. Günlük aktiviteyi kısıtlamaz. Ancak spor, yüzme ve cinsel ilişki açısından yaklaşık 4-6 haftalık iyileşme süresini beklemek uygundur. İşe dönmek, birkaç gün içerisinde mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda hastalara eş zamanlı vajinoplasti operasyonu da uygulanmaktadır. Bu durumda birkaç hafta istirahat gerekebilir.

1-Tension-Free Sling: Dikiş kullanılmadan sling materyali yerleştirilir. Sling insan dokusuna yapışarak etrafında oluşan skar dokusu ile mesane boynuna destek sağlar. Üç şekilde uygulanabilir:

Retropubik: Retropubik yaklaşımda iki taraflı kasık bölgesinde birer kesi ve vajina içinde üretra altında bir kesi olmak üzere toplam 3 kesi bulunur.
Transobturator: (TOT)Transobturator yaklaşımda her iki labium kenarında ve vajina içinde üretra altında bir kesi olmak üzere toplam 3 kesi bulunur.
Tek mini insizyon: Yalnızca üretra altında minik bir kesi bulunur.
Doktorunuz cerrahi sonrası ağır fiziksel aktiviteye dönmeden önce yaklaşık 4 hafta geçmesini önerebilir. Cinsel aktivite için ise yaklaşık 6 hafta beklemeniz gerekir. Sentetik sling materyali kullanımı güvenli ve etkili bir yöntemdir. Ancak nadiren enfeksiyon, erozyon ya da ağrı görülebilir.

2-Konvansiyonel Sling Cerrahisi: Çeşitli sling materyallerinin vajinadan yerleştirildikten sonra, karından açılan ayrı bir kesi ile pelvik fasya ya da karın duvarına dikişlerle tutturulması işlemidir. Genellikle hastanede kalmayı gerektiren ve daha uzun sürede iyileşen bir yöntemdir.

B.Mesane boynu Süspansiyonu Operasyonları

Karından yapılan bir kesi ile mesane boynuna destek olacak şekilde askı dikişleri karın içi çeşitli dokulara tutturulabilir. Burch operasyonunda mesane boynu, pubik kemik arkasındaki ligamentlere asılır. Marshall-Marchetti-Kranz operasyonunda ise mesane boynu pubik kemik kıkırdağına asılır. Bu tür cerrahide genel anestezi gerekir. İyileşme süresi daha uzundur. Ancak başka bir nedenle abdominal cerrahi geçirmeniz gerekliyse, örneğin rahim alınma ameliyatı(histerektomi) ya da miyom ameliyatı (myomektomi) gibi beraberinde uygulanması tercih edilebilir.

İdrar kaçırmanın cerrahi tedavisi sonrası ne gibi sorunlar olabilir?
İnkontinans cerrahisi sonrası nadiren de olsa komplikasyonlar görülebilir. Bunlar:

Üriner retansiyon (kısa süreli olarak mesanenin tam boşaltılamaması),
Hiperaktif mesane gelişmesi,
İdrar yolu enfeksiyonu,
Ağrılı cinsel ilişki şeklinde olabilir.

İdrar Kaçırma Tipleri

Stres inkontinans: Öksürme, hapşırma, gülme, zıplama sırasında idrar kaçmasıdır. Genellikle doğum ya da yıllara bağlı olarak pelvik taban dokularındaki gevşemeden kaynaklanır. Derecesine göre medikal ya da cerrahi tedavisi mümkündür.
Urge inkontinans: Sıkışma tipi idrar kaçırmadır. Ani idrar yapma hissiyle tuvalete yetişememe durumu genellikle idrar kesesi kaslarının çeşitli nedenlerle aşırı kasılmasından kaynaklıdır. Çoğunlukla ilaç tedavisine iyi cevap verir.
Mixt inkontinans: Çeşitli tedavi yöntemleri bir arada kullanılır. (Stres inkontinans ve urge inkontinans bir arada). 
İdrar kaçırma sorunu olan kadın nasıl bir yol izlemeli?
Öncelikle bir ürojinekolojik muayene ve basit testler yapılması için hekime başvurmalıdır. Örneğin basit bir idrar yolu enfeksiyonu dahi idrar kaçırma sorununa yol açabilir. Enfeksiyonun kolayca bir idrar tahlili ile saptanması ve tedavi edilmesi mümkündür. Ayrıca doğum sonrası, diyet ve egzersizle normal kiloya dönme ve düzenli kegel egzersizleriyle de, idrar kaçırma sorununda kısmen düzelme olabilmektedir.

Cerrahi müdaheleye ya da medikal tedaviye karar vermeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle ayırıcı tanının iyi yapılmış olması gereklidir. Çünkü farklı idrar kaçırma tipleri için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Cerrahi müdahale sonrası idrar kaçırma sorununuz (izmir idrar kaçırma tedavisi) tamamen düzelmeyebilir. Özellikle mixt tipte (yani stres inkontinas ve urge inkontinans bir arada) olan hastalarda cerrahi sonrası stres inkontinans düzelir, ancak urge inkontinans için ilaç kullanmaya devam etmesi gerekebilir. 


Top