İzmir Hipnozla Vajinismus Tedavisi - Hipnozla Vajinismus Tedavisi İzmir / Op. Dr. Merve BİÇER

Telefon: +90 232 330 40 10        GSM: +90 532 620 83 33        GSM: +90 505 221 03 10

info@mervebicer.com.tr

Op.Dr.Merve BİÇER
Hipnozla Vajinismus Tedavisi

Anasayfa   >   Tüm Hizmetlerimiz   >   Hipnozla Vajinismus Tedavisi

Hipnozla Vajinismus Tedavisi

İzmir Vajinismusta Hipnoz Tedavisi

(izmir hipnoterapi) son yıllarda kullanılan tedavi seçeneklerinden birisidir. Hipnoz, vajinismus tedavileri nde bilişsel ve davranışsal cinsel terapi lere ek olarak uygulandığında tedavi sürecini kısaltmakta ve tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Hipnoz kişilerde rahatlamayı arttırır, özgüveni yükseltir, kaygıları azaltır ve gevşemeyi sağlar.

Hipnoz Nedir?

Hipnoz, kişinin bilinç dışına yapılan bir yolculuktur. Bu nedenle hipnoz altında verilen mesajlar son derece etkili olmaktadır. Ancak burada unutulmaması gereken önemli bir nokta da “hipnozun hiçbir zaman tek başına bir tedavi yöntemi olmadığı, davranışsal-bilişsel terapilere ek olarak uygulandığında etki sağladığıdır.

Vajinismus için hipnoz tedavisi nedir?

Şimdi gelelim izmir hipnoterapi ye. Hipnoz tedavileri vajinismus tedavisi nde kullanılan alternatif yöntemlerden birisidir. İzmir hipnoz tedavisi ndeki amaç kişinin rahatlaması, gevşemesinin sağlanması, öz güveninin arttırılması, bazen de cinsel ilişkiyi hayal ettirerek bilinçaltındaki korkuların giderilmesidir. Hipnoz tedavileri vajinismus hastalarının sorunlarından kurtulmalarını hızlandırmakta, tedavileri kolaylaştırmaktadır. Hipnoza bağlı olarak hastanın uyumu da artmaktadır. Tüm bu nedenlerle vajinismusta hipnoz tedavisi yapılabilir.

Yalnız, burada unutulmaması gereken bir nokta vardır. Hipnoz hiçbir zaman hiçbir psikolojik sorunun giderilmesinde tek başına bir tedavi seçeneği değildir. Vajinismusta da ancak bilişsel-davranışsal cinsel terapilere ek olarak uygulanıldığı zaman değerlidir, anlamlıdır. Aksi takdirde hastaları yalnızca hipnoz yaparak evlerine göndermek başarı sağlamaz.

Vajinismusta kimler hipnoz için uygundur?

Hipnoz herkese yapılabilir. Ancak hipnotize edilecek kişinin hipnoz tedavisi ne inancı, güveninin yanı sıra hipnozu yapacak olan terapiste de güveni son derece önemlidir. İzmir vajinismus tedavisi amacıyla yapılan hipnozda çok fazla derinlik şart değildir. Hafif bir rahatlama bile tedaviyi olumlu yönde etkileyebilir.

Biz hipnoz tedavisini yalnızca ileri düzey korkuları olan, ileri derecedeki vajinismus hastalarımızda uygulamaktayız. İzmir hipnoterapi için kişinin rızası (onay vermesi) şarttır.

Deneyimli kişiler tarafından yapıldığında hipnozun hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Hipnoz altındaki kişinin bilinci açıktır; yani hipnoz bir uyku hali değildir. Bu nedenle uyanamama gibi bir durum da söz konusu değildir.

Cinsel terapide hipnozun avantajları şunlardır:

-Hipnoz eş/partner olmadan bireysel olarak hastaya uygulanabilir. Çünkü tek gelen veya beraber çalışmak istemeyen eşi olan veya cinsel terapistin eşsiz çalışmayı seçtiği durumlar için nispeten çok az tedavi seçeneği bulunmaktadır.
-Hipnoz bilinçdışında yatan çatışmaların, geçmişteki olaylara ilişkin çözümlenmemiş duyguların ve bilinçli zihnin ötesindeki faktörlerin keşfini hızlandırır. Örneğin, birçok vajinismus hastası ensest ve cinsel tacizin olmadığı bir ilk cinsel deneyimden bahseder. Sonra her nasılsa, hipnoz yoluyla küçük yaşlarda yaşanmış bir cinsel taciz olayı ortaya çıkarılır. Çoğu zaman, hastanın sınırlı bilinçli farkındalığı veya bilinçli farkındalığının olmadığı durumlarda, vajinismus, hastayı korkudan koruyor olabilir veya geçmişteki bir hatayı cezalandırıyor olabilir veya eşe karşı öfkeyi yansıtıyor olabilir.
-Kendi kendine hipnozu öğrenmek (otohipnoz), hastanın kendini kontrol ettiği hissini güçlendirir, stres, endişe, korku ve kaygılarını azaltır.
-Hipnozda cinsel imgelem yolu ile cinsel ihtiraslar arttırılabilir.
-Hastalar hipnoz seansları ile kendilerinin yapamadıkları şeyleri hipnozun onlara yaptıracağına inanırlar ve değişim gerçekleşir. Yani hipnoz, kişisel yeterlilik duygusunun arttırılması, umut ışığı yakma ve güven amacı ile uygulanabilir. Çünkü çaresizliğe kapılma, cinsel terapilerde üzerinde sıkça durulan bir konudur. Çoğu vajinismus hastası, hayatlarında asla cinsel birleşme yaşayamayacaklarına inanırlar. Ama hipnozun gücü bu inancı değiştirebilir. Hastalar kollarının istem dışı bir şekilde havaya kalktığını gördüklerinde, hipnozun onların istediği değişikliği gerçekleştireceğine ilişkin inançları da artmış olur. Hipnoz sürecinde uygulanan el anestezisi sonucunda acı hissetmeden iğnenin ellerine batabildiğini gören hastalar, fark ettiklerinden çok daha fazla bir potansiyellerinin olduğunu ve bu potansiyellerindeki gücün onların cinsel ilişkiye girme azimlerini arttıracağına ve orgazm yaşatacağına çok rahatlıkla ikna olabilirler.
-Hipnoz sıkıntı veren duyguların azaltılmasına ve istenen duygu durumlarının arttırılmasına yardım olur. Sembolik imajinasyon teknikleri, genellikle hastaların bastırılmış duygularını evlilik ilişkilerine zarar vermeden serbest bırakmalarına olanak sağlar. Örneğin vajinismus hastaları, kendilerini bir duvarı yıkmaya veya parçalamaya çalışırken hayal ederken, farkında olmadan vajinismusa neden olan endişe, korku ve kaygılarını da ortadan kaldırmakta ve onlarda olumsuz duygular yaratan eski aile mesajlarını yok etmektedir. Suçluluk duygularını bir balona yerleştirip uçup gitmesini seyretmeyi hayal etmek de bir diğer örnektir. Kronik yorgunluk rahatsızlığı olan kişiler ise kendi kendine hipnoz sırasında bir enerji patlaması veya sessiz bir yere kaçma gibi imajinasyonlar yapabilirler.
-İkincil vajinismus tedavisinde, hipnotik yaş geriletme (regresyon) olumlu cinsel duyguların tekrar yaşanmasına veya geri gelmesine yardımcı olabilir. Örneğin, çiftler duyusal odaklanma egzersizleri sürecinde, ne olduklarını bilmedikleri görüntüler veya neden olduğunu bilmedikleri düşünceler yaşadıklarını belirtirler. Hipnoz yardımıyla, kişiler bu olaya geriletilir ve şu telkin verilebilir "her ne düşünüyorsan, hissediyorsan, gözünün önüne ne geliyorsa şimdi yüksek sesle söyle." Hastalar genellikle detaylarını hatırlayamadıkları deneyimleri bu şekilde bulabilirler.
-Hipnoz ve kendi kendine hipnoz, kişinin dikkatini odaklandırabilmesini ve duygusal farkındalığını arttırabilmesini sağlarken bununla birlikte uyarılma ve zevk almayı da arttırabilir.
-Hipnoz teknikleri aynı zamanda, sözel olarak veya konuşma yoluyla açığa çıkarılamayacak veya anlaşılmayacak içsel (bilişsel ve imgesel) süreçlerin de aydınlanmasına olanak verebilir.


Top