Telefon: +90 232 330 40 10        GSM: +90 532 620 83 33        GSM: +90 505 221 03 10

info@mervebicer.com.tr

Op.Dr.Merve BİÇER
Perine Estetiği

Anasayfa   >   Tüm Hizmetlerimiz   >   Genital Estetik   >   Perine Estetiği

Perine Estetiği

Perinoplasti Doğum İzleri Estetiği

Normal doğum sırasında yapılan epizyo, yani doğum kesisi bazen iyi bir şekilde iyileşmeyebilir. Kötü görünen dikiş izleri kadınların cinsel hayatında sorun açabiliyor, özgüven sorunları yaşamalarına neden oluyor. İzmir genital estetik açısından sıkıntı yaratan bu durum izmir perinoplasti (doğum izleri estetiği) ile ortadan kaldırılabilir. Doğum dikiş izlerinin silinmesi ve düzeltilmesi hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle mümkündür.

Epizyotomi kesisi nedir?

Normal doğum sırasında bebeğin vajinal kanaldan inerken, gelen kısmı vajinanın girişinde yırtıklara yol açabilir. Bu yırtıkların önlenmesi amacıyla perine adı verilen bölgeye makas ile kesi yapılarak doğumun hem anne hem de bebek için daha kolay geçirilmesi amaçlanır. Bu kesiyle epizyo kesisi veya doğum kesisi adı verilir. Epizyo kesisi doğum sonrasında dikilerek kapatılır. Lohusa döneminde epizyo dikişleri iyileşmeye başlar fakat bazı durumlarda doğum kesisi iyi bir şekilde iyileşmeyebilir veya derin izler kalabilir. Bu kesi, bazı kişilerde uzayabilir bu da vajina ağzının daha açık kalmasına yol açar.

Epizyotomi kesisinin daha belirgin olduğu durumlar nelerdir?

Doğum kesisi bazı durumlarda daha belirgin olur. Bu durumların başında zor doğumlar gelir. Travmatik ve uzun süren doğumlarda perine bölgesinin fazla ödemlenmesi, doğum sırasında uzun yırtıkların oluşmasına yol açar. Aynı zamanda vakum, forseps gibi doğuma yardımcı olan araçlar da doğum kesi izinin daha belirgin olmasına neden olur.

Dikişlerin iyileşme sürecinde iltihap toplaması, doğum kesisinin kendiliğinden açılmasına yol açar. İltihaba bağlı olarak dikiş yerlerinde meydana gelen granülasyon dokusu estetik açıdan kötü bir görünüme neden olur. Bu nedenle dikişlerin hijyenine dikkat etmelisiniz.

Bunların yanı sıra doğum dikişlerinin tutmaması, tam olarak onarılmamış perine yırtıkları ve derin perine yırtıkları da kadınların vajinasında belirgin izler bırakabilir.

Perine estetiği nasıl yapılır?

Perine bölgesinde vajinal doğum sonrasında gerçekleşen estetik olmayan dikiş izleri  izmir perine estetiği ile düzeltilir. İzmir perine estetiği nde nedbe dokusu çıkarılarak dikişler düzeltilir. Normal doğum sırasında karşılaşılan bir diğer durum ise vajinal genişlemedir. Vajinanın bollaşması ve sarkmasına vajinal relaksasyon sendromu denir. Normal doğum sonrasında görülen bu sendrom çiftlerde cinsel problemlerle yola açabilir. İzmir perine estetiği genellikle izmir vajen daraltma ameliyatı ile kombine edilir. Operasyon ortalama bir saat sürer.

İzmir perineoplasti ameliyatı nda epizyotomi kesilerinin düzeltilmesi ve sonrasında vajina ağzının kapatılması, büyük dudaklardaki kırışıklıkların azaltılması ve vajina girişinin sıkılaşması hedeflenir. Böylelikle kişi hem estetik görünecek hem de cinsel olarak kendine güven duyacaktır. Kişinin ihtiyacına göre izmir labioplasti yani izmir genital dudak estetiği yapılarak dış dudaklara yağ dolgusu da yapılabilir.

Ameliyat sonrası birkaç gün ağrı hissedilebilir. Sızıntı şeklinde bir kanama, gerginlik hissi normaldir. 2-3 gün buz masajı yapılması önerilir. Bir hafta sonra hasta günlük hayatına dönecektir.


Top