Telefon: +90 232 330 40 10        GSM: +90 532 620 83 33        GSM: +90 505 221 03 10

info@mervebicer.com.tr

Op.Dr.Merve BİÇER
Hipnozla Doğum

Anasayfa   >   Tüm Hizmetlerimiz   >   Doğumda Hipnoz - HYPNOBIRTHING   >   Hipnozla Doğum

Hipnozla Doğum

Hipnobirthing, bir kadının fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak hazır hissetmesine yardımcı olmak ve doğum sırasında korku, endişe ve ağrı farkındalığını azaltmak için kendi kendine hipnoz ve gevşeme tekniklerini kullanan bir doğum yöntemidir.

Hipnoz nedir?

Hipnoterapi veya klinik hipnoz, hipnozu belirli bir tıbbi amaç için kullanıyor. Hipnoz bilinçli farkındalığınızı değiştirmenin bir yoludur. Dikkatinizi içe doğru odaklamayı ve önerilere giderek daha fazla yanıt vermeyi içerir. Öneriler, sözlü veya sözsüz olabilen iletişimdir. Bu iletişim, algılarınızı, ruh halinizi, düşünce ve duygularınızı etkileme gücüne sahiptir. Örneğin, öneriler kasılmanızı nasıl algıladığınızı etkileyebilir. Öneriler, kendinizi güvende, rahat veya rahat hissetmeye ve emek duygularınızı olumlu ve üretken olarak görmeye odaklanabilir.

Belirli programlar farklı olsa da, hipnobirthing dersleri genellikle katılımcılara müzik, görselleştirme, pozitif düşünme ve bedeni gevşetmek ve doğum sırasında duyuları kontrol etmek için kelimelerden oluşan bir kombinasyonu kullanmayı ve kullanmayı öğretir. Hipnobirthing'in diğer birçok doğum tekniği ile birlikte kullanılabileceğini unutmayın.

Hipnozla Doğum İzmir

Doğum sırasında ağrı kesici hipnozun sağlanmasının iki ana yolu vardır. Birincisi, doğum sırasında annede kalan ve onu kendi kendine hipnoz içinde yönlendirmeye yardımcı olan bir hipnoterapist kullanmaktır. İkinci seçenek, annelere kendi kendine hipnoz nasıl kullanıldığını öğretmek için hamilelik sırasında bir hipnoterapist veya eğitmen kullanmaktır. 

Hipnozun yararlarını inceleyen araştırmalar karışıktır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, hipnobirthing'in doğum ağrısını azaltmaya yönelik diğer müdahalelerden daha etkili olabileceğini düşündürmektedir.

 Hipno-doğumda sertifikalı bir doğum eğitimcisi veya hipo-doğumun sizin için uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilecek başka bir profesyonel önerebilir.

Hipnoterapi doğum sırasında ağrıyı hafifletmek veya hatta ortadan kaldırmak için nasıl çalışır?

Araştırmacılar hipnoterapinin ağrıyı algılama şeklinizi değiştirerek işe yaradığını düşünüyor. Teori, ağrıyı hafifletmek için hipnoz kullanmanın merkezi sinir sisteminizin yüksek merkezlerini değiştirmesidir. Bu, doğum sırasında kendi kendine hipnoz durumuna girmenin, potansiyel olarak acı verici hisleri daha az rahatsız edici veya hatta ağrısız hale getiren bazı zihinsel süreçleri aktive edebileceği anlamına gelir.


Top