Telefon: +90 232 330 40 10        GSM: +90 532 620 83 33        GSM: +90 505 221 03 10

info@mervebicer.com.tr

Op.Dr.Merve BİÇER
Hamilelikte Genital Bölge Temizliği

Anasayfa   >   Hamilelikte Genital Bölge Temizliği

Hamilelikte Genital Bölge Temizliği

Hamilelik döneminde genital bölge temizliği normal zamanlardan çok daha önemli hale gelir. Çünkü genital bölgede oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon bebeğin sağlığını doğrudan etkileyebilir ve tehlikeye atabilir. Bu nedenle hamilelikte genital bölge temizliğine daha fazla özen gösterilmelidir. En çok merak edilen konu ise hamilelerin ağda yapıp yapamayacağıdır. Uzmanlar, hamilelik sırasında bazı hijyen kurallarına uyulması durumunda ağda yapılabileceğini savunuyor.

Hamilelikte Ağda Yapmak

Ağda, kadınlar için en temiz genital temizlik yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. Gerekli hijyen kurallarına uyulursa hamilelikte ağda yaptırmanın bir zararı yoktur. Ancak bazı kadın doğum uzmanları hamileliğin son aylarında ağda yapılmasını önermemektedir. Sebep; Son aylarda ağda yapmanın erken doğuma neden olabileceğini düşünüyorlar. Çünkü cildiniz eskisinden daha hassas olacak ve ağrıya toleransınız azalacaktır.

Uygulama öncesi doktorunuzun önerdiği kremler ile ağrı hissini hafifletebilirsiniz. Gebeliğin ilk aylarında ağda işlemi kolaylıkla yapılabilse de, karın büyüdükçe 6. aydan sonra uygulanması zorlaşır. Bu nedenle evde yapmak yerine çeşitli güzellik merkezlerine başvurulur. Bir güzellik merkezinde ağda yapacaksanız hijyen koşullarını iyi araştırmalısınız. Çünkü bu alanlar gün içerisinde onlarca kişiye ev sahipliği yapmakta ve enfeksiyon riski artmaktadır. 

Tüy Dökücüler

İçerdiği kimyasallar nedeniyle hamilelikte tüy dökücü kullanılması önerilmez. Tüy dökücü kremdeki bazı maddeler, vücudunuzun hassas bir zaman da olduğu hamilelik döneminde farklı reaksiyonlara sebebiyet gösterebilir. Aynı zamanda kremler cilde uygulandığında kana karışabilen maddeler olduğu için hamilelikte tüy dökücü kullanılması önerilmez.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonda kullanılan ışık enerjisi radyasyon içermez ve bu nedenle anne veya bebeğe olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak gebelikte lazer uygulamaları ile ilgili bilimsel çalışmalar yeterli değildir. Bu nedenle hamilelik sırasında kendinizi/bebeği riske atmamanız ve ağda, jilet gibi geleneksel temizleme yöntemlerini kullanmanız önerilir.

Jilet Kullanımı

Hamile kadınların hamilelik döneminde tercih ettiği temizlik yöntemlerinden biri de jilettir. Uygulaması kolay, ucuz ve pratik olduğu için tercih edilmektedir. Ancak hamilelik döneminde ustura ile temizlik yapacaksanız hijyene dikkat etmeniz gerekiyor. Her temizlik sırasında tıraş bıçağını yenilemelisiniz. Aksi takdirde tıraş makinesinde biriken mikrop ve bakteriler vajinal bölgede enfeksiyona neden olabilir.


Top