Telefon: +90 232 330 40 10        GSM: +90 532 620 83 33        GSM: +90 505 221 03 10

info@mervebicer.com.tr

Op.Dr.Merve BİÇER
Hamilelik ve Koronavirüs

Anasayfa   >   Hamilelik ve Koronavirüs

Hamilelik ve Koronavirüs

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, yeni bir koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19 hızla yayıldı ve şu anda bir salgın. Hamile hastalarımın çoğu, hem kendileri hem de bebekleri için COVID-19'un sağlıkları üzerindeki etkisi hakkında endişelerini dile getirdiler. 

COVID-19'um varsa çok hasta olma riskim nedir?

Bunun yeni bir virüs olduğu göz önüne alındığında, hamile kadınlar üzerindeki etkisi hakkında çok az şey biliniyor. Şu anda:

  • Hiçbir kanıt, hamile kalmanın bir kadının COVID-19 alma riskini veya hastalığa sahipse ciddi semptomlar geliştirme riskini artırdığını göstermez.
  • Uzmanlar, hamile kadınların yeni koronavirüs ile enfekte olması durumunda semptom geliştirmesi olasılığının genel halk kadar olası olduğunu düşünüyor. Güncel bilgiler, bu yaş aralığındaki hamile olmayan kadınlar (ve erkekler) için geçerli olduğu gibi semptomların hafif ila orta derecede olabileceğini düşündürmektedir.

COVID-19 ile hastalanmak, düşük veya diğer komplikasyon riskini artırır mı?

 COVID-19 ile enfekte olan gebe kadınlarda düşük veya fetal malformasyon riski artmamıştır. SARS ve MERS gibi diğer koronavirüslerden elde edilen verilere dayanarak, Doğum Uzmanları ve Jinekologlar , COVID-19 alan hamile kadınların için erken doğum gibi bazı komplikasyonlar daha yüksek risk taşıyabileceğini belirtmektedir . Bununla birlikte, bu veriler son derece sınırlıdır ve enfeksiyon erken doğumun doğrudan nedeni olmayabilir.

Hastalanırsam, virüsü fetusuma veya yenidoğana geçirme riski nedir?

Şu anda, bu konuda da dahil olmak üzere birçok soruyu cevaplamak için sınırlı sayıda vaka hakkında rapor veren küçük çalışmalar mevcuttur. Bu vaka raporlarındaki kadınların çoğunda gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde COVID-19 vardı.

  • COVID-19 ile enfekte olan ve semptomları olan dokuz hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırma,  bebeklerinin hiçbirinin virüsden etkilenmediğini gösterdi. Virüs amniyotik sıvı, bebek boğazında veya anne sütünde yoktu.
  • COVID-19 ile enfekte olmuş 38 kadınla yapılan bir başka çalışmada  , yeni doğanların hiçbirinin hastalık için pozitif test etmediği bulunmuştur.
  • SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş annelerden doğan bebeklerin iki vaka raporu, bebeklerin virüse karşı antikor düzeylerinin yükseldiğini, ancak virüsle ilgili herhangi bir klinik enfeksiyon kanıtı göstermediğini göstermiştir 
  • SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş 33 gebe kadını analiz eden bir başka vaka raporunda , yenidoğanlarının üçüne de virüs bulaştığı ve COVID-19 enfeksiyonunun doğrulanmasının yanı sıra klinik enfeksiyon belirtileri olduğu bulundu. Bu yenidoğanların rahimdeyken enfekte olup olmadıkları veya doğumdan sonra bu enfeksiyonların alınıp alınmadığı belirsizdir, çünkü yenidoğan günleri test edildiğinde. Dikey bulaşma olasılığı (virüsü anneden bebeğe geçirme) göz ardı edilmemiştir.

Enfeksiyonu bir fetüse geçirme riski çok düşük gibi görünmektedir. Halen COVID-19 ile maternal enfeksiyona bağlı fetal malformasyon veya etkilere dair bir kanıt yoktur.

Bir kadın ilk üç aylık dönemde yüksek ateşli bir enfeksiyona sahipse, gelişen fetus riskini önlemek için asetaminofen'i daha düşük sıcaklıkta kullanmak en güvenli olanıdır.

Doğum öncesi bakım, doğum ve emzirme ile ilgili endişeler

Doğum öncesi ziyaretlerime devam etmeli miyim? COVID-19'a maruz kalma konusunda endişeliyim.

Doğum öncesi ziyaretler anne ve fetal sağlığın sağlanması için önemlidir. Bununla birlikte, şu anda karşılaştığımız küresel pandemi göz önüne alındığında, birçok kadın doğum uzmanı ya ziyaretler arasındaki aralığı arttırıyor ya da tele sağlık ziyaretlerini teşvik ediyor. Obstetrik sağlık sağlayıcınıza evde kullanmak için bir tansiyon aleti satın almanız ve bebeğinizin hareketlerini izlemeniz gerekip gerekmediğini sorun. Sağlığınız veya bebeğinizin sağlığı hakkında endişeleriniz varsa, lütfen doğum ekibinizi arayın. Kadınlara doğum uzmanlarıyla doğum öncesi bakımları hakkında konuşmalarını ve doğum uzmanlarının uygun olduğunu düşündükleri sürece randevulara devam etmelerini öneriyoruz.

Doğumdan sonra hastanede zaman geçirmekten endişeliyim. Bu COVID-19'a maruz kalma riskimi artırabilir mi?

Hastane personeli ve doğum ekibi hastaneye gelen insan sayısını en aza indirmeye çalışıyor. COVID-19 için değerlendirilmesi gereken herkesin diğer hastalardan izole edileceğinden emin olmak için kurallar vardır. Tüm sağlık personeli COVID-19'a maruz kalma riskinizin düşük olduğundan emin olmak için çok çalışmaktadır.

Hastanede maruz kalma risklerini en aza indirmek için birçok önlem alınmaktadır. Bunu yapmayı seçerseniz, kendinizi iyi hissettiğiniz ve doğumunuz karmaşık olmadığı sürece, doğumdan sonra normalden daha erken eve gitmek mümkün olabilir. Doğum ekibinizle bu konuda konuşun.

COVID-19 için pozitif test edersem bebeğimi emzirebilir miyim?

Şu anda anne sütünde virüs olduğuna dair bir kanıt yoktur,  . Virüsün solunum damlacıkları yoluyla yayıldığı göz önüne alındığında, anneler ellerini yıkamalı ve bebeklerin virüse maruz kalmasını en aza indirmek için bir yüz maskesi takmalıdır. Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar, COVID-19 ile enfekte olan annelerin bir başkasının bebeği beslemesine izin vermek için anne sütü eksprese etmelerini önerir. (Göğüs pompası parçalarının uygun hijyen ve temizliğini kullandığınızdan emin olun.)

Bununla birlikte, el yıkama ve yüz maskesi takmanın bebek için riskleri en aza indirmektedir.


Top